Kombiyi Tasarruflu Kullanmak

Günboyu evde kimse bulunmuyorsa, ev halkı akşam saatlerinde evde bulunuyorsa kombininin tüm gün açık bırakılması tasarruflu olmayacaktır.
Kombiyi kısa süreli arakılkalra açıp kapatmak ve bu işlemi defalarca tekrarlama daha fazla gaz tüketimine neden olacağı gibi kombinin de ömrünün azalmasına neden olabilmektedir. Bunun yerine kombiyi kısık ayarda sürekli çalıştırmak, daha az yakıt tüketimi sağlayacaktır.
Gece evin soğumasını önlemek için kombinin en düşük seviyede çalışması sağlanabilir. Böylece, gündüz evi ısıtmak için yüksek enerji harcamamış olursunuz.
Kombilerde su devir daimi bir pompa yardımıyla yapılmakta olup pompanın verimli bir şekilde çalışabilmesi için en az 3 radyatörün çalışması gereklidir aksi bir durumda kombinin pompası zarar görebilir.
Evde sürekli ev halkından biri bulunuyorsa, kombiyi düşük sıcaklık seviyesinde sürekli çalıştırmanız daha konforlu ısınmanız için en uygun seçenektir. Radyatörler soğuduktan sonra yeniden ısınması için harcanacak gaz ile tüm gün düşük sıcaklıkta çalışan kombinin harcayacağı gaz miktarı arasında büyük bir fark yoktur. Bu sebeple gün boyu evde yaşayan birileri varsa kombinizi düşük sıcaklık seviyesine ayarlayarak çalıştırmalıdır.


Kombilerin kaç derecede çalıştırılacağı, hem konfor şartları hem de enerji ekonomisi açısından önem taşıyor. Alarko Carrier’ın gerçekleştirmiş olduğu “Kombi Kullanım Alışkanlıkları Araştırmasına göre Türk halkının yalnızca % 28’i kombilerini doğru ve ekonomik kullanıyor.
815 kişi ile görüşerek yapılan araştırma sonuçları Türk halkının kombi kullanımı konusunda yaptığı yanlışları ortaya çıkardı. Yapılan araştırmaya göre, kombi kullanıcılıranının  % 25′ i evdeyken ve evden çıkarken kombilerini normal ısı derecesinde açık tutuyor. % 18.7’si, kombilerini evdeyken normal ısı derecesinde tutuyor ve dışarı çıkarken kapatıyor. Halbuki kombiler evde iken normal ısı derecesinde çalıştırılmalıı evde olunmadığı zaman ise düşük sıcaklığa getirilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmekte.  Kombilerini buna uygun kullanan kesim ise %28. Katılımcıların % 61’i gece yatarken de kombilerini aynı ısı ayarında bırakırken(Buda bir yanlış), % 39’u kombilerinin ısı ayarlarını ekonomik (doğrusu da bu) seviyeye getiriyor. Ekonomik kullanım için  tıpkı ev dışına çıkıldığında olduğu gibi gece yatarken de kombinin ısı ayarının düşürülmesi gerekiyor.
Kombilerin gece tamamen kapatılmaması da gerekiyor. Gece, kombisi tamamen kapatılan bir evin, gündüz istenilen konfor sıcaklığına gelmesi için harcanarak enerji, gece evin ekonomi sıcaklığında tutulması için harcanacak enerjiden daha çok olmakta.Katılımcıların % 24.8’inin, kombilerini, 60 °C ve üzerinde çalıştırdığını gösteriyor. Kombinin 60 °C ve üzerinde çalışması, evin yaklaşık 23-24 °C sıcaklıkta tutulduğu anlamına geliyor. Oturma/salon sıcaklığının 20 °C olması gerektiği göz önüne alındığında, 60 °C ve üzeri kullanım, % 18-24 arasında fazla yakıt tüketildiğini ortaya çıkarıyor, ideal ve ekonomik kullanım sağlamak için kombinin, kullanıcı tarafından dış hava sıcaklığına göre her gün ayarının artırılması veya düşürülmesi ya da bir oda termostatı ya da radyatörlerde termostatik vana kullanılması öneriliyor. Eğer kullanılan kombi yoğuşmalı ise yoğuşma ve yüksek verim elde edilmesi için kombinin 50 °C’nin altında çalıştırılması tavsiye edilmekte. Kombi kullanıcılarının % 70’i evliyken, % 23’ünün bekar olduğu, ortalama hane halkı kişi sayısının ise 3 kişi ve üzeri olduğu ortaya çıktı. 25-55 yaş arasında kullanımın yoğun olduğu ve kadın kullanıcıların çoğunlukta olduğuda ayrı bir gösterge.


- Kombiler tüketiciler evde iken normal sıcaklığa, dışarıya çıktıklarında yada gece yattıklarında ekonomik ayara getirilmelidir.
- Termostatik radyatör vanası istenilen sıcaklığa ayarlanarak belirtilen sıcaklığa geldiğinde sıcak su girişini kapatarak gereksiz enerji kullanımını önleyen bir cihazdır, enerji tasarrufu için kullanımı tavsiye edilmektedir.
- Modülasyon yapma özelliği bulunan oda termostatları oda istenilen sıcaklığa geldiğinde kombinin alev boyunu kısarak tasarruf sağlar.Enerji tasarrufu için kullanımı önerilmektedir.
-Dış hava sensörü hava sıcaklığına bağlı kombi su sıcaklığını düşürerek hava ısındığında tasarruf sağlar.
- Tam yoğuşmalı kombiler 50 derece ve altındaki kombi sıcaklıklarında baca gazındaki su buharını yoğuşturup geleneksel kombilere göre yüzde 15/20 oranında, 50 derece üzerinde ise yüzde 5-9 aralığında daha yüksek verime ulaşırlar. 

11 yorum:

 1. Oda termostat şart ben kullanıyorum memnunum 170 tl ödüyorum ortalama

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hangi il? erzurumda 5 gunde yakarsin 170tl

   Sil
 2. Oda termostat şart ben kullanıyorum memnunum 170 tl ödüyorum ortalama

  YanıtlaSil
 3. Oda termostat şart ben kullanıyorum memnunum 170 tl ödüyorum ortalama

  YanıtlaSil
 4. 170tl ödüyorsan Termostat gerek yok zaten orası izmir mi

  YanıtlaSil
 5. Burada en az 300 tl ödüyorum yoksa isinmiyor burası soguk memleket

  YanıtlaSil
 6. Buderus yogusmali kombim var ayari kacta olursa yogusmaya gecer

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aydın kardeşim bendede boderus kombi var ancak ısınamadığım gibi faturalarda çok kabarık geliyor...işin içinden çıkamadım anlayacağın...sana danışacağım konu :petek çoksa veya azsa yakıtı ne kadar etkiler...ve benim tesisat kollektörlü.kollektörün artısı eksisi nedir...yardımcı olursan sevinirim...saygılar...

   Sil
 7. Drmir döküm Nitromix yoğuşmalı kombi kullanıyorum kışın oda termostatını 20 derecede ayarlıyorum kombiyide
  45 derece ayarlıyorum 9 adet petek sayısını 5-6 edete düşürdüm 140 lira geliyor ..
  İlk ay kombiyi 60 derecede
  oda termostadınıda 23-24 derece ayarlamıştım bütün petekleri çalıştırdım 500 lira gelmişti

  YanıtlaSil
 8. demirdöküm nitromix kullanıyorum evim eski bina yalıtım yok son kat üstü ve 4 cephe açık 9 metre petek var. kablosuz oda termostatı var 20 ye getiriyorum su sıcaklığı kombiden 60-65 ayarlıyorum aylık faturam 300 tl geliyor. elektrikli kombi kullanmıştım. 1600 tl gelmişti.

  YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkürler...